In the past, when drilling 18,000 holes in a tube sheet, drills had to be replaced every 15 holes. But our tool life has improved to 25 holes, reducing drill usage from 1,200 to 720.


| Component | Tube sheet |
| Material | SA508 Gr.3 Cl.2 + Inconel 690 |
| Application | Solid drilling |
| Tool diameter | φ19.28 mm |
| Machine | BTA machine |
| Coolant | Oil based |
| Cutting speed | 90 m/min |
| Spindle speed | 0.16 mm/rev |
| Chip Breaker | BA |
| Grade | UX2+ZAP |
No hay comentarios:
Publicar un comentario