High-speed train axle drilling with Unidex
Drilling D60X2600mm, Unidex achieved the required hole tolerance in one pass before honing. Also helped to reduce operation process, lowering overall machining time.

| Material | Carbon steel |
| Tool diameter | φ60 mm |
| Drilling depth | 2,600 mm |
| Coolant | Oil based |
| Cutting speed | 80 m/min |
| Spindle speed | 0.16 mm/rev |
| Chip Breaker | BR1 |
| Grade | UC1125 (DLXT) |
No hay comentarios:
Publicar un comentario