Inconel tool life increase with the 0124 drill head
Increase in tool life with better chip evacuation and improved coolant flow. Hole straightness of 0.13mm/m or better.

| Component | Bar stock |
| Material | Inconel 718 (HRc40) |
| Application | Solid drilling |
| Tool diameter | φ30 mm |
| Drilling depth | 660 mm |
| Machine | BTA machine |
| Coolant | Oil based |
| Cutting speed | 20 m/min |
| Spindle speed | 0.15 mm/rev |
| Chip Breaker | G |
| Grade | UC2220 (NLX) |
No hay comentarios:
Publicar un comentario