Cutting cost reduction in low-alloy steel DIN 16Mo3 with the 0124 drill head
Better chip evacuation enables more stable cutting. No chip jamming even with a 21 % increase in table feed compared to other tools in the market. With this improvement, cutting cost is reduced by 23 % per workpiece material.
| Component | Parts for heat exchanger |
| Material | DIN 16Mo3 |
| Application | Solid drilling |
| Tool diameter | φ30.4 mm |
| Machine | BTA machine |
| Coolant | Oil based |
| Cutting speed | 120 m/min |
| Spindle speed | 0.16 mm/rev |
| Feed | 201 mm/min |
| Chip Breaker | G |
| Grade | UC2220 (NLX) |
No hay comentarios:
Publicar un comentario