Drilling D12.6x500mm, reduced machining time significantly from 4.5 min. to 2 min. per workpiece with STS (BTA) drilling which replaced gundrilling. Also better accuracy was achieved.


| Material | Carbon steel |
| Tool diameter | φ12.6 mm |
| Drilling depth | 500 mm |
| Machine | BTA machine |
| Coolant | Oil based |
| Cutting speed | 90.6 m/min |
| Spindle speed | 0.12 mm/rev |
| Grade | N3 + ZAP |
No hay comentarios:
Publicar un comentario