The casings, huge components of power generators, require a large number of bolt holes which in the past demanded long machining time with high-speed steel drills and finish boring. Unitac's innovative DTS tooling has been able to dramatically reduce this machining time from 250 min. to 20 min.
| Component | Turbine casing |
| Material | Low alloyed steel |
| Application | Solid drilling |
| Tool diameter | φ118 mm |
| Machine | Horizontal boring and milling machine |
| Coolant | Oil based |
| Cutting speed | 110 m/min |
| Spindle speed | 0.17 mm/rev |
| Chip Breaker | G |
| Grade | UC2220 (NLX) |


No hay comentarios:
Publicar un comentario